Adam Pragier
Wiadomości 07.05.1961

Dokumenty klęski

Wielką zasługą Instytutu Historycznego im. gen. Sikorskiego w Londynie jest wydanie zbioru dokumentów dotyczących stosunków polsko-sowieckich w latach 1939-1943*). Wiele z nich ogłoszono po raz pierwszy. Ale choć teraz dopiero znalazły się w pełnym świetle dziennym, były w znacznej mierze znane w ściślejszych kołach politycznych.…

Wiadomości 14.12.1952

Marx o Polsce

Wygląda to dziwacznie – ale do Marxa można zastosować bez większego błędu określenie – pisarz nieznany. Napisał Marx wiele prac, które są przełożone na wszystkie języki i wciąż na nowo wydawane. Ale napisał także mnóstwo artykułów, porozsypywanych po pismach europejskich i amerykańskich w sprawach bieżących,…

Wiadomości 22.05.1955

Nie było kłopotu z Polakami

Dokumenty dotyczące polityki polskiej w dobie wojny nie zostały dotąd w pełni ujawnione, dlatego każdy głos uczestnika wydarzeń omawianych przeze mnie w artykule „W dziesięciolecie” („Wiadomości”, nr 465) jest cenny; tym cenniejszy jeśli ów uczestnik jest jednocześnie znakomitym historykiem, jak gen. Marian Kukiel (por. „Wiadomości”,…

Wiadomości 03.03.1957

Spotkania z komunistami

Wspomnienie gen. Mariana Kukiela o Radku z okresu wczesnej młodości w liście do „Wiadomości” (nr 665) odświeżyło w mojej pamięci kilka moich własnych zetknięć się z komunistami, w różnych czasach. Te zetknięcia nie były dramatyczne. Nigdy nie byłem w Rosji i nigdy nie miałem do…

Wiadomości 16.12.1956

Przewrót warszawski

Mowa Gomułki po objęciu urzędu pierwszego sekretarza partii komunistycznej, czyli po przejęciu władzy nad Krajem, była ciężkim oskarżeniem całego minionego dziesięciolecia rządów komunistycznych w Polsce. Czyny Gomułki, które potem nastąpiły, jak usunięcie Rokossowskiego, umożliwienie powrotu na stolicę arcybiskupią X. prymasa Wyszyńskiego, umorzenie oskarżenia przeciwko aresztowanym…

Wiadomości 23.02.1958

Jak zdradzono Polskę

W korespondencji Stalina z Churchillem i Rooseveltem, ogłoszonej przez Sowiety*), sprawa Polski zajmuje więcej miejsca od wszystkich innych. Błędem byłoby wszakże wysnuwać stąd wniosek ze wywołała ona najwięcej sporów między Anglosasami a Stalinem. Z przebiegu korespondencji widać raczej że Wielka Brytania i Stany Zjednoczone zdecydowane…

Wiadomości 18.05.1952

Dobrzy Niemcy

Sytuacja dobrych Niemców po drugiej wojnie światowej jest trudniejsza niż była po pierwszej. Hitler wyniszczył materiał ludzki, z którego ta odmiana polityczna może powstawać. Ukształtował jednolity naród samych złych Niemców. Ten naród wraz z nim prowadził wojnę i wraz z nim ją przegrał. Wysoką koniunkturę…

Wiadomości 16.03.1952

Stachanowiec na wygnaniu

„Wielka Pokusa czyli dramat intelektualistów w demokracjach ludowych” – pod takim tytułem Czesław Miłosz ogłosił imaginacyjny wizerunek duchowego rozwoju intelektualisty w dzisiejszej Polsce. Ma to być obraz obiektywny, sama prawda. Miłosz nie wypowiada jakoby swojego sądu o sprawach, o których pisze. Z doboru faktów i…

Wiadomości 17.01.1954

Jałtański rozdział pamiętników Churchilla

Z niejakim zaciekawieniem oczekiwano w kołach polskich ukazania się tej części pamiętników wojennych Churchilla, w której znajdzie się relacja z konferencji jałtańskiej. W szczególności zadawano sobie pytanie, jak po ośmiu latach, w zmienionej sytuacji politycznej, premier brytyjski opisze swoją rolę na tej konferencji. Jeżeli idzie…

Wiadomości Polskie 13.04.1941

Przyczyny upadku Francji

Upadek Francji zastał nas moralnie nieprzygotowanych. Zbyt świeża była pamięć Wersalu, epopea Verdun i wizja Clemenceau. Prąca naprzód żelazna ściana czołgów marszałka Brauchitscha powinna była w naszem rozumieniu rozbić się, jeżeli nie o linję Maginot, to o jakiś nie dający się wytłumaczyć, ale potrzebny, a…

Close