W chwili, gdy niektórzy publicyści brytyjscy zabierają głos o sprawach, o których nie mają pojęcia, i z niesłychaną łatwością „darowują” Rosji część Polski oraz kraje bałtyckie, zaprzeczając im prawa do samodzielnego bytu, książka H. Kostera Andersona „Borderline Russia” *) jest na czasie bardziej niż kiedykolwiek.…
Wielka Brytania prowadzi wojnę
Gdyby brać wszystka dosłownie, nic nie byłoby łatwiejszego, jak wykazać, że słynne powiedzenie „Wielka Brytania przegrywa wszystkie bitwy z wyjątkiem ostatniej” – jest wprawdzie bardzo efektowne, ale znacznie mniej ścisłe historycznie. Z wyjątkiem okresu wojen napoleońskich, kiedy ostatecznie po bardzo, bardzo długim okresie klęsk i…
Wychowani na śmierć
Jak się to stało, że armja niemiecka uniknęła losu armji napoleońskiej? Jak wytłumaczyć sobie, że krwawe straty, wykraczające bodaj już poza teoretyczną granicę wytrzymałości każdej armji, nie doprowadziły do załamania się Wehrmachtu? Że żołnierz niemiecki umiera bez protestu za Hitlera gdzieś na stepach Rosji, wśród…
Angielski styl wojny
Trudno powiedzieć, co było decydującym czynnikiem zwycięstwa w wojnie światowej nr. 1. Lord Curzon twierdził, że „sprzymierzeni poniesieni byli ku zwycięstwu na falach nafty”, której mieli poddostatkiem, podczas gdy zabrakło jej Niemcom. Znaczyłoby to, że zwycięstwo zawdzięczają blokadzie, czyli panowaniu na morzu. Ludendorff głosił, że…