Andrzej Niemojewski

Tradycje etyczne Talmudu

W pierwszej księdze Mojżeszowej, w rozdziale dwunastym, czytamy, że gdy nastał głód, Abraham pociągnął do Egiptu. Aby się w obcym kraju wygodnie urządzić, rzekł do Sary, swej żony: jesteś ładna, Egipcjanie gotowi mnie zabić a ciebie zabrać, więc nie mów, że jesteś moją żoną, tylko…

Myśl Niepodległa 15.01.1921

Karanie pracowitości

W Nr 521 z d. 9 października z. r. w artykule „O wolność pracy i produkcji” opisaliśmy zdarzenie następujące. Właściciel pracowni pończoch na Pradze, Bazyli Winniczuk, został oskarżony przez inspektora ministerjum pracy i opieki społecznej o to, że przedłużył ośmiogodzinny dzień roboczy za zgodą pracowników…

Myśl Niepodległa 30.07.1921

Karaibja ukraińska

Eugienjusz Małaczewski w swym tomie „Koń na wzgórzu” opowiada, w jaki sposób ludność ukraińska Podola znęcała się nad naszymi żołnierzami, pojmanymi podstępnie: „Nareszcie tłum uciszył się zupełnie. Jakiś prowodyr przemówił mu do rozumu, uspokoił i kazał zgłosić się ochotnikom, którzyby chcieli „poigrać z lachami”. Chętnych…

Myśl Niepodległa 18.09.1920

Kastowość w wojsku

Ciekawe, że wbrew hasłom skrajnie demokratycznym, szerzonym w wojsku przez takie organy, jak „Naród” oraz „Rząd i wojsko”, w rzeczywistości w armji naszej panuje duch kastowości, wcale nie mniejszy od tego, który panował w armji rosyjskiej, austrjackiej i niemieckiej. Duch ten ujawnił się zwłaszcza w…

Myśl Niepodległa 02.10.1920

Mason amerykański

Dnia 25 sierpnia r. b. ukazał się w Ameryce, w Waszyngtonie, numer pierwszy czasopisma p. t. „The american Mason”, w którym pod nagłówkiem „Polacy mordują żydów” wydrukowano następujący artykuł: „Wrogi naród polski morduje tysiące żydów, mężczyzn, kobiet i dzieci, a mimo to Polska ma zuchwałą…

Myśl Niepodległa 12.03.1921

Analfabetyzm

Wedle Kurjera Porannego 17 szoferów samochodów wojskowych w Warszawie stanowi kategorję analfabetów całkowitych, a 127 żandarmów okręgu warszawskiego stanowi kategorję półanalfabetów. Dr. Wiktor Chrapek w wychodzącym w Krakowie Ruchu Pedagogicznym wykazuje, że na 1000 mieszkańców nie umie czytać: w Rumunji 884, w Serbji 830, w…

Barbarzyństwa judaistyczne

Jakby na urągowisko tym sofistom żydowskim, którzy bronili obrzezania hygjeną, dokonano w tych dniach w Warszawie obrzezania na… trupie. Jakby na wtóre urągowisko pojawiła się w „Przeglądzie Porannym” (Nr 285) fatalna notatka: „Według raportu policyjnego na podstawie sprawozdania lekarza cyrkułowego stwierdzono, że w domu Nr…

Polacy Prusacy

Niechaj ten nagłówek nikogo nie uraża; niechaj go raczej martwi jako bolesna i tragiczna prawda. Już od dość dawna rodacy nasi z pod zaboru pruskiego mają pozór podrzędniejszej odmiany narodu niemieckigo, posługującej się tylko uparcie jakąś gwarą polską. Odłam ten obywateli niemieckich, będąc usposobionym nietylko…

Dlaczego kościół nie lubi matematyki?

Prosta sztuka liczenia: „raz, dwa, trzy, cztery” staje się w pewnych warunkach kamieniem obrazy dla kościoła katolickiego, bo wedle tej skromnej sztuki ludzie przekonali się, że nietylko Pan Bóg może być w kilku osobach, ale nawet najrozmaitsi święci. Bo oto mamy w dziedzinie autentycznych relikwji:…

Myśl Niepodległa 18.04.1931

Projekt koronacji

Był czas. gdy zdejmowano koronę z głowy Orła Białego. Obecnie istnieje zamiar ukoronowania nawet Syreny warszawskiej. Dzienniki donoszą, że dyrektor Muzeum narodowego, Bronisław Gembarzewski wystosował do magistratu list, w którym stwierdza, iż rozporządzenie prezydenta Rzeczypospolitej z dn. 24 lutego 1930 r. upoważnia władze miejskie do…

Walka o Panteon Narodowy

Aczkolwiek cały naród, rozporządzający swoją świadomością, orzekł, iż zwłoki Juljusza Słowackiego mają być złożone w podziemiach Wawelu, wszelako opór kardynała Puzyny przeciwko tej zbiorowej woli podziałał, jak zwykle, najsilniej na młodzież. W różnych ogniskach nauki, w Galicji i na obczyźnie, młodzież zbierała się licznie na…

Myśl Niepodległa 25.01.1919

Polszczyzna urzędowa

Chcąc krytykować polszczyznę urzędową, należy pamiętać także o ułomnościach nieurzędowej. W literaturze naszej bieżącej rozwielmożniła się bezmyślna frazeologja. Oto jej próbki: „Stał na przystanku tramwajowym i wypatrywał do pęknięcia powiek”. „Dłoń jego była zimna, jak dłoń węża”. „Miał spodnie w kratki i kamizelkę tegoż koloru”.…

Spór dwóch księży o celibat

Świeżo odezwały się dwa głosy w sprawie celibatu. Pojawiła się broszura zmarłego niedawno księdza lekarza Żochowskiego „Celibat a prawa natury”, oraz artykuł księdza Stefana Bortkiewicza „Celibat” w jednodniówce „Postęp” (Warszawa, lipiec 1912). Broszura księdza Żochowskiego pojawiła się pod kryptonimem „X. Z., doktór medycyny”, ale kryptonim…

Pająki katolickie

„Widzisz tych dwoje młodych? Ja ci tę parę daruję”. „Mnie?” „Na własność. To jest młode małżeństwo. Ponieważ on ma niedużą pensję i trochę długów, a ona wcale nie ma żadnego dochodu, więc było im pilno się ożenić”. Lejbuś się roześmiał. „Ja im do tego szczerze…

Close