Jerzy Rawita-Gawroński
Słowo 25.03.1939

Czesi

Nad rozwojem narodu czeskiego zawisła klątwa historji. Utraciwszy przed trzema przeszło wiekami, pod Białą Górą, całą prawie szlachtę, – ta reszta szlachty czeskiej, która nie wyginęła wtedy na polu bitwy, uległa zupełnemu zniemczeniu, – ostali się Czesi jako naród bez warstwy przodującej, bez klasy społecznej,…

Słowo 21.01.1939

Sudety – wrażenia optyczne (cz.3)

Pomimo wielu głębokich i istotnych nawet różnic pomiędzy Niemcem z Rzeszy, a Niemcem z Sudetów, obaj oni są – właśnie Niemcami. Pamiętajmy o tem, że w samej Rzeszy istnieją wielkie, głęboko w psychikę sięgające różnice między Niemcem z Brandenburgji a Sasem, między Bawarem a Niemcem…

Słowo 12.01.1939

Z Sudetów – wrażenia optyczne (cz. 2)

Kiedy w zamierzchłej niemal przeszłości – ho, ho, ile to lat temu! – jako uczniak gimnazjalny po raz pierwszy wyjechałem, czy raczej wywieziony zostałem zagranicę, chłonąłem w siebie wrażenia podróżne, jak pompa ssąca, chłonąłem je „uchem, gębą, nosem”, jak mówi Mickiewicz o wilku. Wszystko było…

Słowo 31.12.1938

Z Sudetów – wrażenia optyczne (cz. 1)

Wrażenia optyczne – to dobra nazwa. Dodajmy jeszcze: i akustyczne, – a będziemy mieli całkowite określenie, że tak powiem od strony fizjologicznej organizmu ludzkiego, dla tych wrażeń, które tutaj oto, do użytku publicznego, utrwalę na papierze. Wrażenia optyczne, bo zaczynamy od patrzenia. Siadamy do pociągu…

Close