(Ankieta „Wiadomości Literackich”) Literatura sowiecka – Eksperyment komunistyczny – Zbliżenie polsko-rosyjskie 1) Literatura sowiecka jest dalszym ciągiem wielkiej i wspaniałej literatury rosyjskiej. Nie naszemu pokoleniu sądzić, czy tę wielkość i wspaniałość utrzymała, czy też im się sprzeniewierzyła: to się dopiero zobaczy z perspektywy kilkudziesięciu lat.…
Chrząszcz brzmi w trzcinie
Pewna cudzoziemka zachwycała się kiedyś słowem „cielęcina”, uważając że nadaje się ono raczej do najczulszych wyznań miłosnych niźli na nazwę mięsa: tak jest wdzięczne i melodyjne. Naogół jednak obcokrajowcy narzekają, że nam „chrząszcz brzmi w trzcinie” i że może się u nas „wszcząć szept przechrzt”.…
Wspomnienia o Łodzi
(Z cyklu: Pisarze polscy o Polsce) Miałem skrupuły i objekcje, gdy mi redaktor „Wiadomości Literackich” zaproponował napisanie artykułu o Łodzi. Oczywiście: miasto rodzinne, laureat, sentyment, przywiązanie… Tak. Ale jednak od piętnastu zgórą lat mieszkam stale w Warszawie, do Łodzi przyjeżdżam rzadko na kilka godzin, jako…
Jak się uczyli współcześni wybitni pisarze polscy?
Juljan Tuwim
(Ankieta „Wiadomości Literackich”) 1. Jak się Pan uczył w szkole średniej? 2. Czem się Pan najbardziej interesował? 3. Jaki był Pana stosunek do literatury? 1. W szkole średniej uczyłem się bardzo źle i bardzo dobrze. Od klasy wstępnej do obu szóstych (w szóstej siedziałem dwa…