ANKIETA „WIADOMOŚCI” Od ogłoszenia „Ogniem i mieczem” Sienkiewicz jest najpopularniejszym powieściopisarzem polskim. Był też chyba najbardziej kontrowersyjnym pisarzem polskim, uwielbianym bez zastrzeżeń przez jednych, gwałtownie atakowanym przez innych, w szczególności przez przedstawicieli lewicy. Tak było nie tylko za jego życia, ale i później, żeby przypomnieć…
W czyjej łydce leży honor Polski?
Rok 37-my zaczął się dla Polski szczęśliwie: otrzymaliśmy pożyczkę francuską, satysfakcję od Gdańska i Ehrlich zdobył wicemistrzostwo świata w ping-pongu, Gdyby nie długi nos, o który zawadza czasem rakietką, byłby nawet mistrzem! Czy nie przekonywający dowód naszej mocarstwowości? Kiedyś reprezentacja piłkarska Ligi czyli Polski przegrała…
Metamorfozy
Komisja budżetowa zamiast seryjnej akademii ku czci ministra uchwaliła Poniatowskiemu małe votum niezaufania. Mimo jego czterech mów przeszły cztery przeciwne mu poprawki. Raczej spodziewałoby się buntu kompanii honorowej niż sejmu. Czy konstytucja zezwala sejmowi być innego zdania niż rząd? Czy sejm w ogóle może mieć…
Historia to rzecz zagmatwana
O Konopczyńskim mawiano, że więcej książek w życiu napisał niż przeciętny Polak przeczytał. Książki historyczne – dziwna rzecz – mają bardzo krótki żywot. Po 30-50 latach są już przestarzałe. Lelewel interesuje dziś jako postać historyczna, ale jako historyka nie traktuje się go poważnie. Szajnochę, Kubalę,…
Motocyklem po Wołyniu
Z Włodzimierza do Łucka jest nowa, w zeszłym roku wykończona szosa. Jest to jedyna więź z zachodem, dawniej z Warszawy na Wołyń można było dobrnąć tylko naokoło – przez Brześć, przez Lwów, albo piechotą przez wertepy. Szosa jest z półbruczka, w Holandii krowy nie chciałyby…
Był o krok od pełnej władzy
Syn stróża ma 15 lat i jest prymusem w swojej klasie. Stał właśnie przed bramą i dłubał w nosie, zapytałem go: – Wiesz kto to był Dmowski? – Nie. – A wiesz kim jest Świętosławski? – No pewnie. To nasz pan minister od oświaty. Tak…
Auto i medal
– Ależ mieliśmy sensację – mówił Norweg pokazując fotografię jakiegoś pana w norweskim dzienniku – proszę sobie wyobrazić, że ten oto taksówkarz w Oslo ukradł pasażerowi teczkę z pieniędzmi. Niewiarogodne! Niebywałe! Wszystkie gazety się o tym rozpisywały. – U nas też była sensacja – odparł…
Obmierźli ludzie
Panslawiści głosili zjednoczenie wszystkich Słowian pod przewodnictwem Czechów. Bo są najkuIturalniejsi, najdojrzalsi, najbardziej wyrobieni. Jeszcze tego lata rozmawiając w oberży przydrożnej nad Vagiem z grubym Czechem słyszałem jego okrzyki: – Czech musi Słowianom przewodzić, bo Czech je najmądrzejszy! Najpodlejszy ze Słowian – ot co okazało…
Urzędnik państwowy
Fryzjer płacze: – stoję przy krześle 10 godzin na dobę i w najlepszych miesiącach wyciągam 100 zł. Być urzędnikiem państwowym – tym to dobrze… Szewc stęka: – siedzę 12 godzin nad butami i zarobię raptem 80 zł. Ach, to nie państwowa posada… Maszynistka w dobrze…
Literatura i potęga
Polacy nie mogą się nadziwić dlaczego ich literatura jest właściwie kompletnie nieznana na świecie. – To niepojęte, mówią, przecie mamy tak świetną literaturę… Odpowiedź jest prosta: Literatura polska nie ma powodzenia na świecie, bo Polska nie jest mocarstwem! Kijem tylko napędzonoby Polaka do czytania książek…
Amerykanie! Na co czekacie?
TYLKO PAN BÓG MOŻE BYĆ NEUTRALNY W płonącej Warszawie, podczas piekielnego bombardowania, widziałem taką scenę: matka z dwunastoletnim synem wybiegają z piwnicy na ulicę. – Dokąd to? – zapytał ich student amerykański, chłopisko naschwał, rzucające kulą na 14 m i studjujące w Polsce mleczarstwo. –…
Studnia czy pomnik
Oczywiście, że ludzie na prowincji cieszą się z ufundowania za pół miliona podatkowych złotówek baletu reprezentacyjnego, że współczują Kadenowi, który co niedziela trąbi ile by to łachademia jeszcze głupstw mogła zrobić, zwrotnych wawrzynów rozdać, gdyby miała więcej pieniędzy. Jednak czasem, gdy wrócą z obchodu z…
Natchnienie w archiwum
Ceniony przez swe ciocie poeta Stanisław Ryszard Dobrowolski napisał ostatnio 12 pieśni o Janosiku i robi z tej okazji wielkie zamieszanie. W artykułach i na odczytach ciągle podkreśla, że Tetmajer i Kasprowicz wprawdzie też pisali o Janosiku, ale jako stare, niechlujne nieuki – same bzdury.…
Masoneria w XVIII wieku
W Krakowie odbyła się pasjonująca dyskusja publiczna między dr. K. M. Morawskim, popierającym tezę, że masoneria spowodowała upadek Polski i prof. Konopczyńskim nie wierzącym w nią wcale. Naturalnie nasze radio uznające tylko banał, komunał, śmiertelną nudę i uroczyste akademie nie transmitowało tej sensacji. Akurat przemawiał…
Pod kukurydzą kniaziowie leżą cicho
Cudzoziemiec obwożony po Polsce indaguje: – Dlaczego u was wszystkie stare zamki są w ruinach? – Bo straciliśmy niepodległość. Zaborcy o nie wcale nie dbali. – A dlaczego teraz wszystkie te ruiny niszczeją do reszty? – Bo odzyskaliśmy niepodległość. Mamy ważniejsze rzeczy do roboty niż…
Sąd znawców
Wszystkochwalcy, ludzie co boją się nawet pomyśleć, że były minister może popełnić głupstwo triumfują: – A co? pawilon polski w Paryżu odznaczony! Stwierdzono, że to arcydzieło! Wystawa jest dla mas. Z tych 20 milionów co zwiedziło wystawę trzy czwarte w ogóle polskiego kiosku nie zauważyło,…
Deklaracja ideowa: zupa na stole!
W Warszawie powstał Związek Dyplomowanych Kucharek. Właśnie odbyło się inauguracyjne zebranie na którym: wysłano trzy depesze hołdownicze do kilku dygnitarzy z zapewnieniem lojalności i gotowości do współpracy. Uchwalono deklarację ideową z następującymi punktami: 1) Armia polska jest chlubą narodu! Kucharki zapowiadają, że ci co zechcą…
Pokłony przed ikoną
Łatwiej się doczekać dnia bez deszczu niż bez takiego komunikatu w prasie rządochwalczej: Minister Niszczenia Rolnictwa przeprowadził inspekcję domu podrzutków. Minister żywo interesował się płcią pensjonariuszy i wyraził zadowolenie, że kucharce przybyło ostatnio 17 kilo. Minister Niszczenia Ziemiaństwa przeprowadził inspekcję torpedowca w Gdyni. Minister wielce…
Obiady czwartkowe
Obiady czwartkowe – zwane tak dlatego że odbywały się przeważnie we wtorki lub środy. Nie podawano tam flaków tylko ulubioną, przez Stanisława Augusta baraninę. Przed każdym nakryciem stały na stole karafka z winem francuskim i druga z wodą ze źródła na ul. Zakroczymskiej. Woda w…
Dyplomacja
Mogą sobie piszczeć różne demokraciołki, że idea nacjonalizmu to poroniony wymysł faszystów i że poza straganami na targu nie ma żadnego zastosowania. Historia mówi co innego. W XVIII-ym wieku Włosi byli przedstawicielami dyplomacji najprzeróżniejszych państw, podobnież Niemcy i Francuzi. Roiła się Europa od takich Lucchesinich,…
Nasza literatura
Polacy często mamroczą: – Nasza literatura jest świetna, a jednak jest tak mało znana przez Anglików. Dlaczego? To wina niedołęstwa naszej propagandy! Grydzewski, redaktor ex-Wiadomości Polskich, prawdziwy znawca naszej literatury, umyślił wydać antologię noweli polskiej. Pogmerawszy zatym w pamięci i w British Museum, przerzuciwszy stosy…
Nogą, pięścią i rakietą
Wszystkie uroczyste akademie ku czci Ozonu w ciągu roku razem wzięte nie ściągną tyle publiczności co mecz Polska – Irlandia. I żadna mowa generała nie wywoła setnej części tego entuzjazmu co strzał Wodarza lewą nogą w lewy róg. Co za strzały ma ten pieron ze…
Ubezpieczenia a nędza
We Francji począwszy od 5 lutego 1930 roku będzie obowiązywać ustawa o powszechnem ubezpieczeniu. Minister Loucheur przedstawił projekt, posłowie, jak zawsze, nie orientowali się zgoła, o co chodzi, ale zasłyszawszy słowa: robotnik, ubezpieczenie, starość, w razie wypadku… nie namyślając się wiele głosowali za projektem suponując,…
Skarby wawelskie
Do redaktora „Wiadomości” Bardzo ciekawy był artykuł Janty w nr. 384 „Wiadomości” o skandaliczności wrześniowych warunków ewakuacji skarbów wawelskich. Ale istotną skandalicznością był sam pomysł tej ewakuacji. Skarby wawelskie należało – w miarę możności – zabezpieczyć na miejscu. Zapakować je w ogniotrwałe skrzynie, znieść do…
St. August przegrał bitwę maciejowicką
Wrzesień, 1794 r. Moskale i Prusacy odparci, oblężenie zdjęte, Warszawa wolna. Kościuszko po 6 tygodniach śpi po raz pierwszy rozebrany. Stolicy nic nie grozi bezpośrednio, cała troska Naczelnika jest skierowana na Dąbrowskiego w Poznańskim, Mokronowskiego na Litwie i Sierakowskiego na Polesiu. Codzień odbiera od nich…