Władysław Studnicki
Słowo 11.03.1939

Podstawy systemu politycznego świata

Obecny układ stosunków międzynarodowych przedstawia się w sposób następujący: pięć wielkich mocarstw stanowi podstawę tego układu: Niemcy, Wielka Brytanja, Stany Zjednoczone, Rosja Sowiecka i Japonja. Są to jakby wielkie planety; inne zaś państwa stają się i muszą się stać satelitami poszczególnych wielkich planet. Dlaczego w…

Słowo 18.03.1939

Wobec nowej sytuacji

Zamieszczamy artykuł p. Władysława Studnickiego ze względu na szacunek należny jego osobie. Zwracamy uwagę, że również w jego artykule przebija wielkie zaniepokojenie sytuacją obecną. Pan Władysław Studnicki i ja byliśmy publicystami, którzy bronili zasady odprężenia stosunków z Niemcami. Nadal życzę sobie tego odprężenia i chciałbym…

Wiadomości 12.10.1947

Z tragicznych dni (8)
Aneksje i wojna z Sowietami*

Starałem się uratować to co zdawało się było jeszcze do uratowania: wyciągać ludzi z więzień i obozów, bronić kulturalnych dóbr narodu. Księgarnie otrzymały listę dwóch tysięcy polskich książek, które muszą być wycofane z obiegu. Na liście tej była prawie cała nasza literatura historyczna i polityczna…

Wyznanie germanofila polskiego

Nie – to nie spowiedź. Spowiedź, to wyliczenie win, wyznanie zaś, to wypowiedzenie przekonań, wypowiedzenie prawd, chociażby subjektywnych. Mówię z podniesionem czołem: „Jestem germanofilem polskim”. Czy znajdzie się polityk, który będąc moskalofilem, powie to o sobie? Moskalofilstwo bowiem, to przystosowanie się do niewoli, do jarzma…

Wiadomości 31.08.1947

Z tragicznych dni (7)
Moje interwencje*

Po przybyciu do Warszawy musiałem przedstawić się komendantowi Gestapo; przyjął mnie jego zastępca Müller. Dałem mu numer „Berliner Börsen Zeitung” z artykułem o mnie i opowiedziałem o mojej sprawie, dodawszy że zostałem osadzony w Babelsberg z inicjatywy ministra Goebbelsa, a zwolniony na interwencję Göringa. Wszystko…

Wiadomości 17.08.1947

Z tragicznych dni (6)
Reakcja Niemców na akt oskarżenia*

Odprowadzono mnie do Gestapo, stamtąd do więzienia. Nazajutrz odbyło się pierwsze przesłuchanie. Trwało ono siedem godzin. Przede wszystkim spisano moją biografię, właściwie opisano całą moją działalność polityczną, nawet poprzedzającą wygnanie syberyjskie, szczegółowo przepytywano o działalność przed wybuchem pierwszej wojny światowej oraz w państwie polskim. Przesłuchującego…

Wiadomości 03.08.1947

Z tragicznych dni (5)
Akt oskarżenia polityki okupacyjnej*

Mój memoriał o polityce okupacyjnej sporządzony w końcu 1939 i rozesłany przeze mnie w Berlinie czynnikom rządzącym w Trzeciej Rzeszy, nazywam aktem oskarżenia niemieckiej polityki okupacyjnej. Pisałem go w silnym podnieceniu, wywołanym cierpieniami naszego społeczeństwa. Memoriał rozpocząłem od personaliów, jakkolwiek wiedziałem, że Niemcy w swojej…

Wiadomości 13.07.1947

Z tragicznych dni (4)
Psychologia okupanta*

Codziennie zjawiało się u mnie wiele osób tak z Warszawy jak z prowincji, to też miałem wiadomości o wszystkim co się działo w Kraju: o rozstrzeliwaniu właścicieli ziemskich za znalezioną broń, o usuwaniu ich z majątków które powierzano ,,Treuhänder”om, o zabieraniu sklepów i nieruchomości żydowskich.…

Wiadomości 22.06.1947

Z tragicznych dni (3)
W Warszawie do końca 1939*

3 listopada 1939 przybyłem do Warszawy. Droga ciężka, nabawiłem się grypy, przez kilka dni nie wychodziłem z domu, lecz wieść o moim przyjeździe rozeszła się i przychodziło do mnie coraz to więcej osób. Warszawa miotała się psychicznie. Przeróżne myśli, dążenia, projekty nurtowały skołatane miasto. Często…

Wiadomości 01.06.1947

Z tragicznych dni (2)
W Krakowie i w Łodzi*

W sierpniu 1939 pojechałem do Rabki, gdzie przebywał mój syn Konrad. Ultimatum Hitlera przyszło 28 sierpnia. Szło ono znacznie dalej niż poprzednie żądania. Plebiscyt miał rozstrzygnąć o przynależności Pomorza do Niemiec lub do Polski, przy czym Gdynia, która jeszcze nie była Gotenhafen, miała pozostać przy…

Wiadomości 11.05.1947

Z tragicznych dni (1)
W przededniu drugiej wojny światowej*

Dla wyjaśnienia mego stanowiska w okresie nadchodzącej drugiej wojny światowej, oraz w okresie tej wojny, muszę przypomnieć moje tezy polityczne, powstałe podczas pierwszej wojny światowej i uzupełnione po ukonstytuowaniu się państwa polskiego. 1) Polska ze swymi ziemiami wschodnimi, przedmiotem dziejowego sporu polsko-rosyjskiego, będzie musiała mieć…

Wiadomości 10.02.1952

Churchill a Polska

Do redaktora „Wiadomości” Churchill nie należał i nie należy do polityków zasad i poszanowania zobowiązań. Nie uwzględnia on szerszych widnokręgów oraz interesów Wielkiej Brytanii w dalszej przyszłości. Jest całkiem pochłonięty obecną chwilą, i wówczas wszystko stawia na kartę, objawiając dużą inicjatywę i energię. Przed pierwszą…

Prawda 10.02.1929

Antypolska literatura we Francji

René Martel. – La Pologne et Nous. – La Légende et L’histoire Chiméres et Réalités. Literatura antypolska we Francji jest liczną i do ostatnich czasów była ignorowaną przez publicystykę polską, natomiast wszelkie głosy przychylne, wszelkie wydawnictwa naszej propagandy we Francji były reklamowane. Jest to polityka…

Close