Samobójstwo pod wpływem lektury

Powieściopisarka angielska postawiona w stan oskarżenia

(ry) Czy znana powieściopisarka angielska Ethel Winifred Savi skazana zostanie za zabicie człowieka przez wydanie powieści p. t.: „Our Trespasses”. – Nasze uchybienia?

Cała Anglia w wielkim napięciu czekała na wynik tego niezwykłego procesu sensacyjnego, który wytoczył autorce kupiec z Bolstonu w Lancashire mr. John E. Dunn. Oskarżający bowiem twierdzi, że owa powieść, którą pani Ethel Winifred Savi wydała pod wyżej wymienionym tytułem zabiła jego żonę.

Mr. Dunn wrócił pewnego wieczoru do domu, nie przeczuwając nic złego. Już w sieni jednak zauważył on, że z jego mieszkania wydobywa się silny zapach gazu. Zaniepokojony otworzył drzwi do kuchni, gdzie znalazł na podłodze nieprzytomną żonę. Kran od gazu był odkręcony.

Zrozpaczony kupiec natychmiast wezwał lekarza, który jednak nie mógł nic pomóc. Kobieta nie żyła już od kilku godzin.

Mr. Dunn od lat żył ze swoją żoną szczęśliwie i spokojnie. Nie dochodziło między nimi nigdy do żadnych scysji. Prywatne życie jego żony leżało jak otwarta książka przed oczami. Miała ona wprawdzie melancholijne usposobienie, rzadko bardzo się śmiała i stroniła od ludzi. Ale to wszystko nie tłumaczyło przecież zabójstwa.

Zrozpaczony mr. Dunn ustalił jednak, że żona jego po otworzeniu kranu od gazu, siedząc na krześle kuchennym i czekając na śmierć, czytała powieść „Nasze uchybienia”. Wszystko wskazywało na to, że czytała ona tę książkę, aż do chwili, kiedy straciła przytomność. Miała nawet jeszcze dość sił ażeby podkreślić grubo owe miejsce, w którym autorka opowiada, jak żona bohatera powieści wystrzałem z rewolweru zabija swego męża, cierpiącego na nieuleczalną chorobę, po czym sama popełnia samobójstwo.

Teraz mr. Dunn przypomniał sobie, że książka ta na jego żonie wywarła niezwykłe wrażenie. Czytała ona ją już nie mniej niż sześć razy. Skonstatował on także, że od czasu, kiedy zaczęła czytać książkę, zauważył u niej wzrastającą melancholię.

Mr. Dunn doszedł więc do przekonania, że jedynie powieść pani Savi skłoniła jego żonę do popełnienia samobójstwa. Z tego powodu wszczął proces przeciwko autorce, którego wyniku publiczność angielska oczekuje z wielkim niepokojem.

Na skutek skargi, wniesionej przez mr. Dunna, powieść Ethel Winifred Savi wycofana została z wypożyczalni książek w Bolton.

Zresztą powód nie wie prawdopodobnie, że może on swe oskarżenie oprzeć na literacko – historycznym dowodzie. Książka Goethego „Cierpienia Werthera” w swoim czasie spowodowała cały szereg samobójstw. Książki więc rzeczywiście mogą zabijać. Pani Savi jednak jest do głębi wstrząśnięta całą tą historią twierdzi, że powieść ta napisana została przez nią przed jedenastu laty i dotychczas nie wywołała jeszcze żadnej tragedii. W każdym bądź razie angielscy sędziowie nie będą mieli łatwego zadania, rozstrzygając ten niezwykły proces.

Dziennik demokratyczny wychodzący w Krakowie w latach 1937 – 1939.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close