Katowice
Polonia 15.04.1937

Gdańsk łamie umowę z Polską

Zapisywanie dzieci polskich do szkół niemieckich Gdańsk, 14. 4. tel. wł. Z początkiem bieżącego tygodnia rozpoczął się w Gdańsku nowy rok szkolny. W związku z tym wyszły na jaw szykany władz gdańskich w stosunku do ludności polskiej i w stosunku do języka polskiego, łamiące umowę…

Polonia 05.03.1937

W zawierusze bratobójczej wojny

Wywiad „Polonii” z Polakiem, uciekinierem z Hiszpanii Dnia 1 marca wrócił z Hiszpanii na Śląsk 44-letni Jan Odelga i zamieszkał u swoich teściów, pp. Wygaszów w Świętochłowicach. Nasz specjalny wysłannik zdołał uzyskać u p. Odelgi obszerny wywiad na temat panujących obecnie w Hiszpanii stosunków. Oto…

Polonia 15.04.1937

Czy Piłsudski uratował Sowiety? (cz. 2)

Z książki gen. Kutrzeby wynika, że Piłsudski chciał pomóc bolszewikom do zgniecenia Denikina. Ze stanowiska interesów Polski była to polityka słuszna, a w każdym razie w owym czasie mogła wydawać się trafną. Dziś bowiem wiemy, że bolszewizm jest wielkim, groźnym niebezpieczeństwem dla całej Europy, że…

Polonia 14.04.1937

Czy Piłsudski uratował Sowiety?

Rewelacje o rokowaniach z Leninem w r. 1919 Jednym z cięższych zarzutów, jakie propaganda sanacyjna stawiała „partyjnictwu”, był zarzut pomawiania Piłsudskiego o tajne rokowania z bolszewikami. „Partyjnicy” mieli rzekomo rozgłaszać, iż Piłsudski z Belwederu telefonuje sobie do kwatery bolszewików, porozumiewa się z nimi etc. Wieści…

Polonia 04.03.1937

Przedziwna liga

Niektóre nasze oficjalne publikacje w swej prześwietnej oficjalności robią się takie ultraoficjalne, że normalnego człowieka mogą wziąć wszyscy diabli. Naprzykład istnieje sobie u nas takie wydawnictwo „Morze”. A no wiadomo, organ Ligi Morskiej i Kolonialnej. Kiedyś był to bardzo sympatyczny miesięcznik, ale od czasu, kiedy…

Polonia 11.03.1937

Katastrofa szkolnictwa w cyfrach

Jak wiadomo, preliminarz budżetu Min. W. R. i O. P. na rok 1937-38 wykazuje wzrost o 7.470.660 zł., w stosunku do bieżącego okresu budżetowego. Ta kwota użyta została głównie na powiększenie etatów o 4 tysiące w szkolnictwie powszechnym. Już w bieżącym roku szk., – po…

Polonia 11.03.1937

Ruch faszystowski w Anglii

W nowej kwaterze „czarnych koszul” (Od londyńskiego korespondenta „Polonii”) Londyn w lutym. W pobliżu Pałacu Westminsterskiego znajduje się nowa główna kwatera „Brytyjskiej Unii Faszystów i Narodowych Socjalistów”. Podróżującego po ośrodkach przemysłowych Anglii leadera ruchu sir Oswalda Mosley’a zastępuje w głównej kwaterze, stosunkowo młody kierownik polityczny…

Polonia 03.03.1937

Propaganda hitleryzmu w Polsce przy pomocy Polskiego Radia

Wczoraj zakończono w Szczyrku „narciarskie mistrzostwa Niemców zagranicznych” w których brali udział niemieccy narciarze z Austrii, Czech, Polski, oraz czołowi zawodnicy Rzeszy. Zawody te odbywały się o nagrody „Volksbundu” i Tschammer von Ostena, przywódcy zglajchszaltowanej młodzieży niemieckiej w Rzeszy. Miały one charakter nie tyle sportowy, co…

Polonia 07.03.1937

Rozwój i upadek miast w Polsce

Sandomierz – wczoraj i dziś. – Warszawa przy końcu XVIII stulecia. – Smutna historia Łodzi. (Korespondencja własna). Sandomierz, w lutym. Od dworca kolejowego w Sandomierzu roztrzęsiona dorożka pnie się powoli ku górze, ku miastu, położonemu w odległości 3 km. Oto już widać po drodze zamek…

Polonia 28.02.1937

Pierwszy „święty” sowiecki

Bolszewicy bezczelnie robią z Puszkina „agenta rewolucji” „Czort mi kazał urodzić się w Rosji z duszą i talentem”. Tak pisał Puszkin w liście do żony dn. 18. V. 1836 r., a więc na rok przed śmiercią. Skąd ta gorycz u poety, którego nie tylko Rosja…

Polonia 28.02.1937

Zażydzona Temida
W salach i na korytarzach sądów warszawskich

Warszawa, w lutym 1937 r. Ogromny czworokątny gmach przy zbiegu ulicy Długiej i Nalewek, a więc już w „północnej” dzielnicy Warszawy. To gmach sądów grodzkich warszawskich. Na III I IV-ym piętrze po obu stronach obiegającego gmach cały obszernym kołem korytarza, poumieszczane są liczne sale sądowe…

Polonia 03.03.1937

„Hillbillies” czyli amerykański kontrast
Prymityw doprowadzony do absurdu

Ameryka jest krajem kontrastów, który to komunał jest tak notorycznie znany, że wstyd nawet go powtarzać. Niemniej jednak trzeba go powtórzyć i uwagami na poruszenie tematu, który się nazywa „Hillbillies”. Co to jest, a właściwie co to są „Hillbillies”? Otóż właśnie „Hillbillies” są prawdziwym kontrastem…

Polonia 26.02.1937

Tokio walczy z nierządem
Cudzoziemców uważają za rozpustników

Z Tokio donoszą, że tamtejsze władze miejskie rozpoczęły energiczną walkę z nierządem. Skąd im to przyszło? Troska o poziom moralny stolicy Japonii jest w związku z olimpiadą, którą, jak wiadomo, ma się odbyć w Tokio w roku 1940-ym. Do tego czasu, według planów i nadziei…

Polonia 17.05.1926

Zagranica o polskiej wojnie domowej

Smutny rozgłos. – Radość w Berlinie. – Czesi wskazują na Berlin, jako źródło niekorzystnych wiadomości o Polsce. – W grze ręka Londynu? Dożyliśmy nielada zaszczytu: Polska figuruje na naczelnych miejscach prasy całego Świata. W Berlinie, Pradze, Wiedniu, Paryżu, Ameryce i Londynie o niczem innem nie…

Polonia 14.02.1933

Dziesięć przykazań faszysty

Pisma włoskie przypominały z okazji dziesięciolecia rządów faszystowskich słynny „dekalog milicji”, stanowiący podstawę wychowania młodego pokolenia nowej Italji. Te dziesięć przykazań rozrzucono w milionach egzemplarzy po „Balilach” i wszystkich organizacjach „Gioventa Fasciola”. Każdy wstępujący w zaraniu życia chłopiec musi je umieć na pamięć; prócz tego…

Close