• Narodowiec
  • / 01.03.1928
  • / Lens (Francja)
  • / Rok 20, Nr 52

Jubileusz maszyny do pisania 1828 – 1928

Wiadomą jest rzeczą, że gdy francuskiej akademji zademonstrowano po raz pierwszy fonograf Edisona, jeden z członków wybuchnął oburzeniem, sądząc, że jakiś brzuchomówca ośmiela się żartować z tak poważnego audytorjum. Gdy puszczono pierwsze pociągi kolei żelaznej, najpoważniejsi lekarze kiwali sceptycznie głowami, wyrażając przypuszenie, że ta szybkość musi przyprowadzić ludzkość w obłęd.

maszyna do pisaniaNie lepiej powiodło się pierwszym konstruktorom maszyn do pisania. Gdy w 1835 roku konstruktor niemiecki, Karol von Drais, zgłosił udoskonalony model maszyny do pisania do badeńskiego urzędu patentowego, uznano jego wynalazek za „mechaniczne błazeństwo i wynalazek bezpożyteczny”.

Obecnie to „mechaniczne błazeństwo” opanowało wszystkie biura, redakcje, kancelarje adwokackie, gabinety literatów i uczonych. Maszyna do pisania prawie zupełnie wyparła pióro, które dawniej było godłem i symbolem człowieka, pracującego umysłowo. Reką pisuje się tyko jeszcze czasem listy miłosne, ale i to nie zawsze, cała zaś korespondencja handlowa, wszystkie referaty, artykuły, dokumenty i td., sporządzane są pismem maszynowym. Dlatego też dawniejsza nazwę żartobliwą „gryzipiórka” należałoby zmienić na „maszynoklapka”.

Pierwszy aparat zasługujący na nazwę maszyny do pisania, w dzisiejszym tego słowa znaczeniu został skonstruowany w roku 1828 przez Włocha Conti, który na wiosnę 1828 przedłożył francuskiej akademji swoją maszynę do pisania nazwaną „tachigrafem”.

W roku 1839 francuski fizyk Foucault, znany w historii techniki ze swego wynalazku automatycznego regulatora pary, skonstruował kształt półkuli. Klawisze były w niej umieszczone łukowo. Ten typ maszyny przedstawiał bardzo wiele niedogodności. W roku 1850 pojawił się pierwszy model maszyny do pisania z dużemi i małemi literami, zbudowany przez Anglika Hugesa. W roku 1878 Duńczycy Hansen i Mailing demonstrują pierwszą maszynę do pisania z kolorową taśmą.

Następnie kolejno ukazują się coraz to inne, coraz bardziej doskonałe modele maszyn do pisania, a to co posiadamy, nie jest bynajmniej ostatnim słowem w tej dziedzinie. Konstruktorzy maszyn do pisania dążą przedewszystkiem do tego, aby stworzyć maszynę bez owego nieznośnego hałasu, który tak rozstrajająco działa na nerwy. W Ameryce używane są typy maszyn które piszą cicho, tak, że nawet kilkadziesiąt maszyn w jednej sali nie uniemożliwia pracy.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close