Woda gorzka „Apenta” oczyści z grzechów miasto Serock

Czy rzezak istotnie był warjatem?

Piękne miasto Serock przeżywa ostatnio poważną tragedję. Wprawdzie tragedja ta dotyczy tylko ludności żydowskiej, ale również społeczeństwo chrześcijańskie jest w najwyższym stopniu poruszone strasznym wypadkiem, jaki się zdarzył z Mendlem Frenklem, rytualnym rzezakiem Serocka.

Frenkel od 20-stu lat, ku zadowoleniu konsumentów, pełnił obowiązek rzezaka. Miał wprawną rękę, wobec czego nigdy nie strefił żadnej sztuki, która dostała mu się pod nóż. Żył w najlepszej zgodzie ze wszystkimi: z władzą, z rabinem, z członkami dozoru bóźniczego. Aż nastał nowy rabin. Z tym rabinem jakoś nie mógł dojść do porozumienia.

Na żądanie rabina Fajwusia Rosenbauma gmina żydowska w Serocku uznała, iż rzezak jest nieodpowiedni i wymówiła mu posadę. Rabin w enuncjacji do wiernych ogłosił, iż Mendel Frenkel był od urodzenia chory na umyśle, wobec tego zachodzi obawa, iż zjedzone w ciągu dwudziestu lat mięso było trefne.

Gdy Frenkel dowiedział się o orzeczeniu rebego, ze zmartwienia rzeczywiście zwarjował. Od tygodnia biega już po ulicach miasta, krzycząc wniebogłosy:

– Oni mnie zarżnęli bez noża!

W tych dniach odbędzie się specjalna narada mędrców Serocka w celu zastanowienia się nad pytaniem, co należy czynić, o ile okaże się, iż rzezak Frenkel w ciągu 20-stu lat był umysłowo chory. Rytuał nie pozwala, by do funkcyj rzezackich zgłaszały się osoby umysłowo chore. Wół zarżnięty przez warjata jest trefny i niezdatny do spożycia.

O ile okaże się, że podejrzenia rabina Fajbusia Rosenbauma są słuszne, wówczas gmina w Serocku będzie miała ciężki orzech do zgryzienia: posty, rytualne kąpiele, odmawianie modlitw, żałoba. Nie jest również wykluczone przymusowe zastosowanie wody gorzkiej „Apenta”.

Dziennik wydawany w Warszawie od roku 1932. Po połączeniu w roku 1935 z dziennikiem ABC, wychodził pod nazwą „ABC Nowiny Codzienne”.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close