Urzędnik państwowy

Fryzjer płacze: – stoję przy krześle 10 godzin na dobę i w najlepszych miesiącach wyciągam 100 zł. Być urzędnikiem państwowym – tym to dobrze…

Szewc stęka: – siedzę 12 godzin nad butami i zarobię raptem 80 zł. Ach, to nie państwowa posada…

Maszynistka w dobrze prosperującej, prywatnej firmie otrzymuje 100 zł. pensji. Narzeka, ale pocichu. Szefowie nie będą się patyczkować. Przepędza ją, wezmą inną za 90 zł. Jej siostra stuka na państwowym Remingtonie i ma 220 zł.

Nauczyciel wzdycha: – wykładam w prywatnej szkole, płacą 50 proc. norm; dostać się do państwówki – za tę samą ilość godzin miałbym o 120 zł więcej…

Inżynier ubolewa: – wlazłem do prywatnej fabryki, dostaję grosze, w państwowej dostawałby 1000 zł. minimum…

Taksówkarz kwiczy: – 24 godziny na mieście i 3 zł. dochodu, a mój kolega szoferuje na państwowej maszynie, nic nie robi, i ma 250 zł miesięcznie….

Wszyscy powtarzają to samo i wszyscy mają rację. Jeden skromny dziennikarz otrzymywał w redakcji 250 zł miesięcznie (z półrocznemi zaległościami), nagle MSZ proponuje mu wyjazd na zagraniczną placówkę, jako referentowi prasowemu poselstwa. 500 fr. szwajcarskich pensji (800 zł.!), plus 200 – 300 od Pata (będzie naturalnie korespondentem). Ten dziennikarz nie zmądrzał gwałtownie, poszczęściło mu się przejść na państwową służbę – pobory od razu czterokrotnie większe, a roboty z pewnością trzy razy mniej.

Gdzie zagranicą współpracownik wielkiego dziennika rzuci swą gazetę dla państwowej posady? Nigdy, nigdzie się to nie opłaci. Ale u nas – wśród lamentów, utyskiwań i biadoleń urzędników państwowych – każdy pcha się na państwową służbę, najlepiej mimo wszystko dziś płatną.

Karol.

Konserwatywny dziennik wileński wydawany w latach 1922 – 1939. Redaktorem naczelnym był Stanisław Mackiewicz a publikowali w nim między innymi Ksawery Pruszyński, Marian Zdziechowski czy Józef Mackiewicz. Po zamachu majowym pismo poparło Piłsudskiego a od śmierci marszałka w opozycji do rządów sanacji.

Close